حوادث بزرگ تاریخی نیازمند پژوهش بنیادی و هدفمند می باشند زیرا نقش تاریخ ساز برای آینده جامعه را دارا هستند. دفاع مقدس با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود به عنوان حادثه‌ای بزرگ در تاریخ انقلاب محسوب می‌شود که درس آموخته‌های فراوانی را برای کشور به همراه داشته است.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دفاع مقدس تاثیر آن بر بازدارندگی دفاعی کشور است لذا تبیین مفاهیم و ارزشهای علمی و معنوی دفاع مقدس بنا به تاکیدات فرماندهی معظم کل قوا(مد ظله العالی) می‌بایستی جزء جدا نشدنی تحقیقات علمی نخبگان و صاحبنظران باشد و به طور ویژه به آن پرداخته شود از دیگر ضرورت‌های مقوله پژوهش در دفاع مقدس، مسئله جلوگیری از تحریف وقایع ارزشمند آن دوران می‌باشد که تنها با فعالیت‌های علمی هدفمند می‌توان این جریان سالم را از آلودگی‌های یاد شده مصون داشت.

 البته پس از جنگ تحمیلی در حوزه های گوناگون فرهنگی و هنری اقدامات تاثیر گذاری مرتبط با مقوله دفاع مقدس صورت پذیرفته است که اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی می‌تواند عمق دهی قابل ملاحظه‌ای به آن بخشد.

بر همین اساس همایش ملی جایگاه دانش، فناوری و خلاقیت در دفاع مقدس با هدف تبیین هدفمند تجارب و آثار دفاع مقدس و بهره گیری همه جانبه از تجارب و دستاوردهای آن دوران در پنج محور برگزار می‌گردد که مشارکت نخبگان، صاحبنظران و محققان کشور می‌تواند در غنای آثار ارسالی به دبیرخانه همایش بسیار راهگشا باشد.

گفتنی است با توجه به نیازسنجی صورت گرفته و بر اساس رهنمودهای فرماندهی معظم کل قوا(مد ظله العالی) جشنواره خاطره گویی دفاع مقدس و مدافعان سلامت نیز در حاشیه همایش مذکور برگزار خواهد گردید.

 

دبیر علمی همایش ملی جایگاه دانش، فناوری و خلاقیت در دفاع مقدس

حمزه رهیده